Optymalizacja ochrony konsumentów energii elektrycznej przez Sejm w 2023 roku
W przyszłym roku, w 2023, Sejm wprowadzi znaczące zmiany w ustawie o ochronie klientów korzystających z energii elektrycznej. Najważniejszą nowością będzie wzrost limitów zużycia prądu po stałej, niezmienionej cenie.
Zaktualizowane limity zużycia prądu po tzw. zamrożonej stawce, które będą obowiązywać po zmianach ustawowych, to:
3000 kWh dla typowych domostw,
3600 kWh dla rodziny z osobami z niepełnosprawnościami,
4000 kWh dla gospodarstw rolnych oraz rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny.
Od października tego roku, ceny za energię dla samorządów, mniejszych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji o podwyższonej wrażliwości jak np. szkoły czy szpitale, zostaną zredukowane do stawki obecnej dla gospodarstw domowych – wynosi ona 69 groszy za kWh.
Jak wyjaśnia Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, nowe, wyższe limity są duże na tyle, że pokryją średnie zapotrzebowanie na energię w polskich domach i uwzględniają te gospodarstwa domowe, które przekroczyły poprzedni limit w ramach obowiązującej wcześniej tarczy solidarnościowej. W przypadku ewentualnego nadpłaconego rachunku za prąd, ta kwota będzie zaliczona jako zaliczka na kolejny rachunek.
Dzięki tym nowym regulacjom, statystyczna polska rodzina będzie mogła zaoszczędzić na opłatach za prąd od 3 do nawet 4 tys. złotych w ciągu roku. Te oszczędności dotkną około 8 milionów polskich gospodarstw domowych.
Dodatkowo, przekroczenie nowych limitów zużycia nie będzie skutkowało gwałtownym wzrostem opłat. Cena za zużywanie energii pozostanie na stałym poziomie – około 69 groszy za 1 kWh. Koszt energii pobranej poniżej limitu nie zmieni się względem poprzedniego roku – wyniesie więc około 41 groszy za kWh netto.
Należy także dodać, że różnica między ceną „zamrożoną”, a ceną rynkową jest pokrywana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Jego finansowanie oparte jest na wkładzie producentów energii, budżetu państwa i spółek węglowych.