Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze podniesione do drugiego stopnia przez Grupę Beskidzką GOPR
Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR podjęli decyzję o podniesieniu zagrożenia lawinowego na Babiej Górze do drugiego stopnia. Jak tłumaczyli, decyzja ta była podyktowana silnym wiatrem, który sformował deski śnieżne na starym pokryciu poprzez nawianie luźnego śniegu z ostatnich opadów, a także wzrostem temperatury.
„Zaobserwowaliśmy silny południowy wiatr o prędkości przekraczającej 80 km/h, który przetransportował luźny śnieg ze świeżych opadów z poniedziałku na stronę zawietrzną, tworząc deski śnieżne na istniejącej już twardej warstwie. (…) Pokrywa śnieżna została dodatkowo osłabiona w górnych warstwach przez znaczne ocieplenie i nasłonecznienie” – podano w komunikacie GOPR z Babiej Góry.
Poprzednio obowiązywał tam najniższy możliwy stopień zagrożenia lawinowego, czyli pierwszy stopień. Według ratowników z GOPR, teraz zagrożenie jest umiarkowane i występuje przede wszystkim na stromych stokach. „Najbardziej narażone są żleby, zagłębienia terenowe i miejsca za przełamaniami terenu, szczególnie na północnej stronie masywu” – zaznaczono w komunikacie.
Zdaniem ratowników, lawina może zostać wywołana głównie przez duże obciążenie dodatkowe, zwłaszcza na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin uznano za mało prawdopodobne. „Poruszanie się po obszarze wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz przestrzegania podstawowych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach” – ostrzegli ratownicy.
Zagrożenie lawinowe jest określane na pięciostopniowej skali, gdzie wartości rosną wraz z poziomem niebezpieczeństwa. W razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej można skontaktować się z GOPR dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy: 985 lub 601 100 300.