Proces administracyjny dotyczący prac geologicznych na terenie gminy Tczew rozpoczęty przez Wojewodę Pomorskiego
Na skrzynki pocztowe niektórych właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na obszarze gminy Tczew, dotarły już oficjalne korespondencje od Wojewódzkiego Urzędu Pomorskiego. Komunikaty te informują o rozstrzygnięciu procedury administracyjnej, która ma na celu umożliwienie dostępu do terenów prywatnych w celu przeprowadzenia badań geologicznych, hydrogeologicznych oraz geotechnicznych. Te działania są ściśle powiązane z planowaną realizacją budowy linii kolejowych Grochowalsk – Grudziądz – Warlubie oraz Grudziądz – Gdańsk. Prace te mają być elementem sukcesywnej realizacji inwestycji związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Szef rządu, Donald Tusk, podkreślił, że dokładniejsze szczegóły dotyczące tej kwestii zostaną ujawnione jeszcze w czerwcu.
Mimo faktu, iż Centralny Port Komunikacyjny obecnie jest jedynie projektem na kartach mapy i nie jest pewne kiedy jego budowa zostanie rozpoczęta, to jednak już teraz budzi wiele emocji. W kontekście tego projektu pojawia się także Tczew i okoliczne tereny, które mają być miejscem realizacji budowy linii kolejowej Gdańsk – Grudziądz. Zespół projektowy przygotował kilka możliwych ścieżek przebiegu tej linii, wśród których jedna z nich ma prowadzić przez obszar Rokitek, Czarlina oraz Bałdowa. Większość mieszkańców tych terenów obawia się rozwoju infrastruktury kolejowej o dużych prędkościach w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a nawet gorzej – możliwości wykupu ich nieruchomości pod potrzeby inwestycji. Nasza redakcja już wcześniej informowała o niepokojach panujących wśród mieszkańców tego regionu.
Jeszcze w marcu tego roku, mieszkańcy żądali spotkania z urzędnikami z Urzędu Gminy Tczew w celu uzyskania więcej informacji na temat planowanego przebiegu linii kolejowej. Teraz sprawa powróciła na tapet. Powodem tego jest korespondencja od Wojewody Pomorskiego dotycząca przeprowadzenia badań geologicznych niezbędnych do budowy szybkiej kolei.