Zrozumienie przepisów dotyczących zasiłków rodzinnych i ich kwalifikacji
Zgodnie z regulacjami, prawo do otrzymania zasiłku rodzinnego mają rodzice lub jeden z nich, osoba sprawująca opiekę prawną nad dzieckiem, osoba sprawująca faktyczną opiekę nad dzieckiem oraz osoba pełnoletnia, która jest na etapie edukacji, a nie korzysta z wsparcia finansowego ze strony swoich rodziców ze względu na ich śmierć lub alimenty wydzielone przez sąd. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby dochód na jednego członka rodziny lub dochód uczącej się osoby nie przekraczał 674,00 zł. Kwota ta jest zwiększana do 764,00 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością o umiarkowanym lub znacznym stopniu.
W okresie zasiłkowym od 1 listopada 2024 r. do 31 października 2025 r., należy przedstawić potwierdzenie dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku 2023.
Jeśli którykolwiek członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pod opieką prawną utraciło dochód w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, podczas obliczania dochodów, nie bierze się pod uwagę utraconych zasobów finansowych.
Z kolei, jeśli członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pod opieką prawną uzyskało dochód w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, ich dochód jest ustalany przez podzielenie sumy uzyskanych środków przez liczbę miesięcy, w których te środki zostały zarobione. Oczywiście warunkiem jest, że ten dochód jest nadal generowany na dzień wyznaczenia prawa do świadczeń rodzinnych.