Rozmowy o bezpieczeństwie na tczewskich drogach
Nadejście jesieni może oznaczać tylko jedno – gorsze warunki atmosferyczne, które znacznie ograniczają widoczność podczas kierowania pojazdem. Należą do nich opady śniegu, deszczu, lecz nie tylko! Do nieodpowiednich warunków można zaliczyć również mgłę i wcześniejszy zmierzch. Z tego względu tczewscy policjanci przeprowadzili rozmowy o bezpieczeństwie na drogach z przedszkolakami i uczniami tutejszych szkół. Mundurowi przedstawiali możliwe zagrożenia, jak również apelowali o noszenie elementów odblaskowych jako nieodłączną część swojego odzienia wierzchniego.
Ogólnopolska akcja Świeć przykładem!
Co roku służby apelują o zachowanie większej uwagi na drodze w związku z pojawieniem się okresu jesienno-zimowego. Jest to czas, w którym dni są krótsze, a warunki atmosferyczne potrafią zmieniać się zarówno często, jak i nagle. Opady śniegu, deszczu, a także mgła i wcześniejszy zmierzch powodują, iż widoczność kierowcy prowadzącego pojazd znacznie się zmniejsza. Z tego względu wystosowano ogólnopolski apel, którego celem jest uświadomienie jak największej liczby osób, jak istotne jest posiadanie elementów odblaskowych. Poruszając się po zmroku jako pieszy, jesteś niewidoczny dla osoby, która prowadzi pojazd. Mając element odblaskowy, nie tylko zwiększasz swoją widoczność, lecz również dbasz o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu!
Rozmowy o bezpieczeństwie
W związku z rozpoczęciem okresu jesienno-zimowego, a co za tym idzie, pogorszeniem się warunków atmosferycznych na drodze, tczewscy policjanci odwiedzili tutejsze szkoły i przedszkola, aby przeprowadzić rozmowy o bezpieczeństwie. Spotkania odbywają się w ramach ogólnopolskiej akcji Świeć Przykładem, której zadaniem jest uświadomienie społeczności na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych.
W ubiegłym tygodniu tczewscy funkcjonariusze policji odwiedzili Niepubliczne Przedszkole Fantazja, jak również Szkołę Podstawową nr 7. Stróże prawa omawiali możliwe zagrożenia na drodze, jak również prezentowali sposoby, które można wykorzystać w celu zabezpieczenia się przed niebezpieczeństwem. Mowa oczywiście o elementach odblaskowych, które powinny być nieodłączną częścią wierzchniego odzienia. Obrazowali również widoczność pieszego, który nie ma przy sobie odblasku w terenie niezabudowanym. Wyniosła ona 30 m, co kształtuje ogromną różnicę w porównaniu do widoczności pieszego, który takie elementy na sobie posiada. Wówczas jest on widoczny ze 150 metrów.
Choć działania funkcjonariuszy w tutejszych szkołach mają charakter profilaktyczny, niosą za sobą przesłankę dla całej społeczności miasta. Element odblaskowy, który będzie umieszczony w odpowiednim miejscu, jak również nie będzie zasłonięty, może uratować życie. Zwiększają one kilkukrotnie widoczność, a co za tym idzie, czas na reakcję dla kierowcy pojazdu. Warto je nosić zawsze po zmroku, niezależnie od pory roku, czy też zabudowania terenu, po którym się porusza na co dzień.